Ansiklopedik Bilgileri Alfabetik Olarak Görüntüleyebilirsiniz.

MANGANEZ YA DA MANGAN ELEMENTİ VE KULLANIM ALANLARI HAKKINDA BİLGİ

MANGANEZ YA DA MANGAN ELEMENTİ VE KULLANIM ALANLARI

MANGANEZ YA DA MANGAN ELEMENTİ VE KULLANIM ALANLARI

BİLGİ : Manganez (Mn) periyodik cetvelin VII B grubunda yer alan grimsi metal element. Doğada pirolüzit (MnO2) ve manganit [MnO(OH)] mineralleri biçiminde bulunur. Elementel manganez, mangan (4) oksidin (MnO2) sıcakta indirgenmesiyle ya da elektroliz yoluyla elde edilir. Genellikle demirle karıştırılarak ferromanganez elde edilmesinde kullanılır. Bu da çeliğe sertlik vermeye yarar (mangan çelikleri). Taş kırma makinelerinin çeneleri bu tür çeliklerden yapılır. Bakırla da sert ve korozyona dayanıklı alaşımlar verir. Yaşam için zorunlu bir elementtir. Bu nedenle gübrelere az miktarda manganez sülfat (MnSO4) konur. Bazı enzimlerin görevlerini yerine getirebilmeleri için manganeze gerek vardır. Radyoaktif izotopu Mn-54 (yarılanma süresi 310 gün), biyokimya araştırmalarında kullanılır. MnO2, pillerde kutuplanmayı önlemeye yarar.

KULLANIM ALANLARI :
Kuru pillerde depolarizatör olarak ve cam üzerinde demir kirliliği nedeniyle oluşan yeşil rengi yok etmede kullanılır. Ametist taşının rengini veren de manganezdir. Çelik ve pil üretiminde, demiryolu makaslarının ve kasaların yapımında, ayrıca seramik sanayiinde kullanılır. Güçlü bir oksitleyici olan permanganat (MnO4), eczacılık çalışmalarında nicel analizlerde kullanılır. Canlılar için önemli bir eser element olan manganez, özellikle hayvanlarda B1 vitamini kullanımında rol oynar.

tags MANGANEZ ya da MANGAN elemenler hakkında bilgi bilgi bankası periyodik cetvel elementlerin kullanım alanları kimya fen ve teknoloji element resimleri

Dost Site